4.5/5

نکات انتخاب نام دامنه

نکات انتخاب نام دامنه

4.5/5

سلام دوستان عزیزوقتتون بخیر.

در ادامه آموزش نکات انتخاب نام سایت در خدمتتون هستم.

ما قرار شد در ادامه از اینجا به بعد مراحل ساخت پراید رو بگیم یا همون مراحل ساخت مقدماتیمون.

 

میرسیم به قسمت دامین و حالا توی این آموزش قصد داریم که یه تعریفی از دامین داشته باشیم و انواع ان رو بررسی میکنیم و حالا دات کام و دات ای ار رو بگیم که که چه تفاوتی با هم دارند و کدوم بهتره و نکات­های ثبت دامین رو بگیم، سایت­های پیشنهادی رو بگیم که کمکتون میکنند دامنه انتخاب بکنید و اینکه حالا دامنه رو انتخاب کردید چطور چکش بکنید که سرتون کلاه نره.

 

نکات انتخاب نام دامنه

دامنه همانند اسم شخص هستش در مثال برند شخصی. مثلاً اسم من ابوالفضل سلمانی هست، نام دامنه میشه ابوالفضل سلمانی.

پسوندش حالا میشه دات کام، دات ای ار، دات او ار جی، دات نت و مواردی از این دست که حالا جلوتر توی انتخاب اون دامین میتونید استفاده بکنید و این سه تا دابلیو که قبل از نام دامین هست، بهش میگن زیردامنه، یعنی خود وجود داشتن یا نداشتن این سه تا دابلیو میتونه در واقع یه دامین دیگه، یه دامنه دیگه داشته باشه تو خود دامنه وجود که داریم.

حالا اگر بخواهم به زبان خودمونی­تر این رو بگم، این هستش که الان خود گوگل و خود ورد پرس، یکی از این دو تا رو انخاب میکنه برای اینکه مقالات شما رو توی گوگل بیاره بالا.

حالا جلوتر ما این رو بررسی میکنیم و به شما یاد خواهیم داد که چطور در گوگل و مستر یا همون گوگل سایتتون رو ثبت بکنید که اونجا انتخاب میکنید با www باشه یا بدون wwwکه حالا پیشنهادم میشه خود ورد پرس که بدون www باشه ابتدای کار که داره شروع میشه و برای همین تفاوت وجود داره بعضاً سایت­های وجود دارند که دابلیو دارند و بعضی­ها بدون این سه تا دابلیو هستند.

نکات انتخاب نام دامنه

یک سایتی هست به نام پویا سازان، شما میتونید انواع قیمت دامین­ها رو مشاهده بکنید.

من توی گوگل اینجا، بر روی قسمت دامنه کلید میکنم و حالا میشه که در این قسمت تعرفه ثبت دامین رو مشاهده کرد که حالا ای ار، ۵۵۰۰ تومان، دات کام ۱۵۰۰۰۰ تومان، دات نت ۲۰۲ تومان و حالا قیمت­ها رو میتونید مشاهده بکنید.

حالا این سایت اومده دقیقاً روی هر کدوم از اینها قیمت داده، بهتون معرفی میکنه.

خب بعضی از ما سؤال میکنند که آی ار بگیریم یا دات کام؟ چه دامنه­ای بگیریم بهتره برای ما؟

حقیقتاً دوستان سال گذشته هم این مشکل رو داشتن که آی ار میگیرفتن و دات کام رو نمیگرفتند و یا دات کام رو میگرفتند و دیگه بیخیال دات آی ار میشدند.

و یا یک شخصی هیچکدوم از این دو تا پسوند دامنه رو نمی­گرفت. راستش معمولاً توی ایران جا افتاده که وقتی جایی داری اسم سایت خودت رو میگی و یا کلاً توی حالت جهانیش این هستش که دامین بهتر است که دات کام داشته باشه.

یعنی حالا من اسم خودم رو وقتی دارم تایپ میکنم، دات کام به صورت پیش فرض هست و معمولاً توی ذهن سلیقه جامعه وجود داره و هم توی بررسی میکنیم، دات کام رو بیشتر اهمیت میدهند و توی دات ای ار چون حالا دامنه ایرانی هست، یه زمانی محدودیت­هایی رو اعمال کردند و بعید هم نیست که حالا جلوتر این محدودیت­ها رو زیادتر نکنند. برای همین پیشنهاد میشه که حتماً دامنه­ی دات کام داشته باشید، دامنه جهانی داشته باشد.

حالا دات ای ار رو توی ادارات دولتی و یه جای که میخواید تبلیغ بکنید اون دات ای ار مخصوص ایران هست جا افتاده.

یعنی اگر دات کام میگیرید حتماً دات ای ارش هم تهیه کنید در صورت وجود ولی برعکسش یه مقدار ممکن هست که اذیتتون کنند در آینده، هم برای برندتون و هم در جایگاهتون توی گوگول، اینکه فقط آی ار داشته باشید، یعنی یه سایتی داشته باشید فقط ای ار داشته باشه و دات کامش رو نگرفته باشید، این یه مقدار اذیتتون میکنه. پس اگر دات کام گرفتید پیشنهاد میشه آی ار رو بگیرید و اگر آی آر رو گرفتید حتماً پیشنها میشه دات کامش رو بگیرد و حالا جفتش رو هم داشته باشید یه چیز ایده­الی هستش و مؤثر هستش.

میگم دامنه­های متفاوت دیگه­ای هم تازگیا اومدن که توی سایت پویاسازان به شما نشون دادم که میتونید مشاهده بکنید که ما در دوره­ی آموزشی ما دات کام رو ثبت میکنیم و دات­ ای ار رو هم میگم که به چه صورت ثبتش بکنید.

نکته­های ثبت دامنه وجود دارد.

نکات انتخاب نام دامنه

نکات انتخاب نام دامنه

یعنی اگر شما بخواهید یک دامین ثبت کنید، یه سایت انتخاب بکنید، بهتر است که تلفیقی از این حالت­های ممکن باشه، یعنی بین­المللی باشه اون دامینی و اون حالتی که گفتم بهتون. دات کام باشه و یه اعتبار مرز بین­الملل داشته باشه، تایپ اون ساده باشه، به علاوه به خاطر سپردن اون. یعنی مثلاً اگر من بخوام اون دامین رو بیام و تایپ کنم، آموزش طراحی سایت زبان خودمانی دات کام. ببینید چقدر طولانی هست و این اصلاً پیشنهاد نمی­شه همچین دامین­هایی ثبت بکنید.

حالا من دیدم که میگم. شخصی دامین طولانی تایپ کرده بود که شخص اذیت میشد این تو تایپ بکنه و اصلاً این رو پیشنهاد نمیکنیم. از دیگر نکته­های ثبت دامین این هستش که خب علاه بر اینکه به یاد سپاری اون آسون باشه، میتونه برند شخصیتون باشه، مثلاً اسم خودتون باشه روی سایتتون و یا اینکه موضوع استادیتون باشه. مثلاً روش سخنرانی هست، فن بیان هست، موفقت هست و… . این ها رو میتونید به عنوان موضوع بذارید یا اینکه حالا شعار، اینجور مسادل هم میشه که گذاشته بشه که مثلاً مثل بیشتر یک که شعار هستش. مسیر موفقیت و سخنرانی و فن بیان و مهارت­های ارتباطی آقای بهرام­پور هست که اسم سایتشون هست.

قبلاً  برند شخصی بود به اسم بهرام­پور دات کام که تغییر دادند و شعار گذاشتند.

حالا پیشنهادی هم که میشه فکر میکنم با برند شخصی بیشتر کار داره این دوره استادی. باز هم نظر خودتون هست. البته موردی هم هستش این هستش که توی ثبت دامین حالا حتماً نباید بگیم که حالا مثلاً اگر توی حوزه­ی موفقیت دارم ثبت دامین انجام میدم، حتماً باید مقالاتی باشه که در راستای موفقیت باشه و حتماً این… نه میتونه مثلاً کلمات دیگه رو هم شامل بشه، موارد دیگه هم شما قرار هست که قرار بدید، مثلاً توی حوزه­ی سخنرانی هم باشه و این رو توی گوگل افرادی که سرچ میکنند، بیشتر گوگل میاد و اون مقالات شما رو میاره صدر و خیلی نیاز نیست سختگیری بشه نسبت به انتخاب نام دامین اما خب به هر حال مواردی هستش که بهتر هست رعایت کنیم.

بهتر است کوتاه باشه، معنادار باشه، مثلاً روی بورس باشه. حالا اخیراً اتفاقاتی توی ایران یا جهان رخ میده مثل سیل اخیر که توی چندین شهر به وجود اومد، میتونه مثلاً یک موضوع یا انتخابی باشه، یک دامینی باشه که راجع به این حوادث باشه.

مثلاً مرتبط با سیل باشه یا مواردی که هر چند وقت یکبار رخ میده توی ایران و جهان که میتوانید جزو انتخاب نام دامینتون در نظر بگیرید ولی خب بی شک کاری که ما توی استادی داریم اینکه توضیح برند شخصیتون هستش و یا شعارتون که متیونه اسم سایتتون باشه توی دوره­ی استادی.

یه قسمتی هست که میتونه کمکتون بکنه به نام واژه یاب، یعنی شما میتونید مترادف کلمات رو ببینید، اگر مثلاً توی انتخاب نام دامین به مشکل خوردید، و دیدید یکی دیگه از قبل ثبت کرده، میتونید توی واژه یاب بیاید مثلاً کلمات مرتبط با حوزه موفقیت میتونید که اینجا پیروزی کامیابی یا مترادف­ها رو اینجا ببینید.

بهره­مندی، توفیق، کامیابی، مثلاً توضیح موفقیت دارید کار میکنید میتونید کامیابی دات کام بشه. یا مواردی از این دست. پس این سایت واژه یاب این کار رو برای شما انجام میده.

یه سایتی هست به نام Namech_k که در واقع میاد چنل­های مختلف رو بررسی میکنه و به شما میگه چه کانال­هایی … . مثلاً من میام آپارت رو سرچ میکنم، این پایین انواع شبکه اجتماعیش رو بررسی میکنه، اونهایی که دیدیم رنگش رفت یعنی شبکه اجتماعی با اسم آپارات موجود هستش و گفته اینستتاگرام موجود نداره.

اگه اینستاگرام آپارت رو اینجا بزنم میبینید که اینجا وجود نداره و خب اینستاگرام آپارات باز هستش یا یوتیوب آپارات باز هستش.

پس این سایت به شما کمک میکند که شبکه­ های اجتماعی که باز هست با اون اسم رو ببینید که توی برندتون بتونید کار بکنید. حالا بیشتر ما با اینستاگرام کار داریم که خودتون هم میتونید همین شکلی که من اینجا سرچ کردم، اینستاگرام دات کام رو بنویسید، اسلش اون اسم خودتون رو هم بیارید و ببینید که مثلاً اگر من بخواهم سلام دابلیو پی هست یا نه، میتونم تایپ بکنم و ببینم وجود داره یا نه یا مثلاً میخوام یه کانال راه بندازم به اسم موفقیت، میبینیم که وجود داره و این شکلی میتونید، اگر میخواید یک دامین رو ثبت بکنید، ببینید که اینستاگرام پر هست یا نه، هر چند که مثلاً اگر موفقیت وجود داشت شما میتونید یه او ار جی بذارید آخرش که مثلاً بگید این اصله یا از این دست مسائل میشه این موارد رو هم انجام داد.

نکات انتخاب نام دامنه

خب میریم سراغ مبحث بعدی، این سایت ایرونیک هست

که میتونید دامین آی ارتون رو بیارید اینجا و در واقع اطلاعاتتون رو پر میکنید که بتوانید موقع ثبت نام دامین آی ار از این سایت استفاده بکنید که حالا جلوتر به شما توضیح خواهم داد.

یه موردی که هستش، برای انتخاب نام دامین

مثلاً ما اومدیم داخل یک سایتی، مثلاً همون پویاسازان، شما مثلاً دامین رو دیدید، من یک سایتی رو که دو سال هست معرفی میکنم برای ؟؟؟ و خرید دامین، اینجا هستش که من قسمت دامینش رو فقط به شما میگم، این قسمت میزبان ابری، ثبت­نام، این شما میتونید که نام دامینتون رو وارد بکنید و ببینید وجود داره یا نه.

مثلاً اسم خودم رو وارد میکنم، فقط در اینجا قسمت بررسی رو انتخاب میکنم و این گفته این دامنه در دسترس هست و امکان ثبت آن وجود دارد.

اگر قرمز باشه یعنی وجود ندارد. پس شما میتونید بدین شکل اطمینان حاصل کنید که این دامنه قبلاً ثبت شده یا نه. حالا دات آی آر هم میتونید در واقع سرچ بکنید.

یک حالتی که در واقع اینجا من توی اسلاید هم آوردم، این هستش که حتماً اگر دامینی رو انتخاب کردید، یکبار توی گوگل بیاید سایت دو نقطه رو وارد کنید.

مثلاً من میخوام دامین ابوالفضل سلمانی رو بگیریم.

سایت دو نقطه، اسم سایت حالا با اون پسوندی که میخوام، دات کام رو انتخاب میکنم

و گوگل به شما میگه آیا قبلاً کسی این دامنه ر خریده یا نه.

چون بعضی از دامین­ها شما وقتی خریداری میکنید، حالا اون هایی که باز هستن ممکن هست که از قبل یک نفر اون رو خریده باشه و دیگه تمدیدش نکرده باشه و یه احتمال خیلی کوچیک وجود داره که از قبل وبسایتش هک شده باشه که با این کار میتونید مشاهده بکیند

که آیا وبسایت قبلاً ثبت شده بوده توی گوگل یا نه.

نکات انتخاب نام دامنه

نکات انتخاب نام دامنه

حالا مثلاً وبسایت خودم رو اینجا وارد کنم، میبینید که قبلاً حدود ۱۸۶ تا نتیجه وجود داره که توی گوگل اومده و قبلاً ثبت شده. پس اگر مثلاً من دامینم رو تمدید نکنم، دامین باز میشه برای کسی که جدید بخره و حالا با زدن این سایت دو نقطه میتونه که بیاد ببینه چه مواردی توی گوگل ثبت شده.

معمولاً وبسایت­ هایی که کسی نکرده باشه یا نخریده باشه از قبل به این صورت شما اگر توی گوگل وارد کنید باید بدین شکل باشه، و اگر هم دیدید قبلاً دامین وجود داشته و توی گوگل ایندکس شده نباشد کلماتی مثل مثلاً کلمات چینی رو روسی باشه. چینی اینا باشه یعنی هک شده سایت. و احتمال اینکه گوگل به شما اخطار بده موقعی که ورد پرس رو نصب کردید و جلوتر رفتید زیاده و برای همین این کار رو انجام بدید و اطمینان حاصل کنید که مشکلی توی دامین وجود نداره.

یه موردی دیگه­ای که هستش، اینکه حتماً توی نوار آدرس یکبار خود اون سایت رو وارد کنید،

مثلاً من میام توی نوار آدرس وبسایتی رو که میخوایم وارد میکنم و احیاناً باز هم یک درصد خیلی کوچیکی وجود داره.

دامینی که شما میخواید بگیرید دست شخصی بوده که اومده یکسری موارد رعایت نکرده و سایت رو فیلتر کردن و دیگه دامین آزاد شده و این هم باید حواستون باشه که دیگه حالا کارتون به مصادیق مجرمانه و اینطور داستان­ها نخوره که با یک تایپ ساده توی نوار آدرس میتونید این رو متوجه بشید که حالا دیگه پول ندید بخرید، مثلاً ۱۰۰ و خورده­ای پول بدید و جلوتر ببینید که اصلاً سایت با این عکس مواجه میشید وقتی بازش میکنید. خب ما جلوتر میریم و هاست رو بررسی میکنیم. پس تا اینجا اگر بخوایم یه مروری داشته باشیم، ما تعریف دامنه رو داشته باشیم، انواع دامنه را گفتیم، دات کام یا دات ای ار رو گفتیم که بهتر است هر دوش باشه.

نکته ­های ثبت دامین رو گفتیم و مواردی که شما مشاهده میکنید.

حالا قدمت دامین رو هم توی این قسمت شما میتونید ببیند دامین دات ای ار، یعنی من اگر با اسم سایتی که میخوام بررسی رو انتخاب بکنم، خودش اینجا هزینه ثبت دامین رو میده. مثلاً اینجا مشاهده بکنید من اینجا فضای هاست و دامین رو میخوام ثبت بکنم هزینه ثبت دامین رو میده که زده ۱۳۹ تومان هزینه ثبت دامین دات کام هست توی سایت پارس پک، و برای دات ای ار هفت هزار تومان است.

که خب دیدید سایت پویاسازان دامین آی ار رو ۵ هزار و پونصد تومان میداد و دات کام رو ۱۵۰ تومان میداد. که این بستگی به سیاست­های اون سایت، فرق داره که چه قیمتی رو در نظر بگیرند.

ما کلاً هاست رو هم معرفی بکینم با پارس پک حالا میریم جلو و انواع مختلف هایت دیگه هم میگیم که میتونید از جای دیگه هم خریداری بکنید ولی کلاً آموزشی که ما میدیم ثبت دامین و خرید هاست از همین سایت پارس پک هستش که جلوتر هم توضیحش میدیم.

پس تا آموزش بعد که در واقع آموزش و نکات هاست رو به شما بگیم

به خدا میسپارمتون.

دیدگاهتان را بنویسید

این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید