معرفی سایت who.is

در این مقاله قصد داریم تا معرفی سایت who.is را داشته باشیم.

این سایت یکی از ویژگی هایی که دارد این است که افراد قبل از اینکه بخواهند دامنه شان را ثبت کنند می توانند در این سایت ببینند دامنه ای که مد نظرشان هست توسط فرد یا سازمان دیگری خریداری شده یا خیر،

و یا اینکه دامنه ای با نام مشخص توسط چه کسی خریداری شده که در آنجا می توانید اطلاعات دامنه و صاحب دامنه رامشاهده نمایید.

برای اینکار ابتدا وارد سایت who.is شوید و در قسمتی که در عکس مشخص شده نام دامنه مورد نظرتان را قرار دهید و بعد دکمه سرچ رو کلیک نمایید.

حالا طبق عکس زیر می توانید مشاهده کنید که کدام دامنه ها برای شما باز است

و اگر دامنه ای قبلا خریداری شده باشد دیگر غیر فعال می شود مثل com. درعکس زیر

برای دیدن اطلاعات دامنه در همان صفحه قسمت پایین تر در بخش Registrar Data

می توانید اطلاعات اون دامنه رو مشاهده فرمایید

سرویس WHOIS Privacy برای یک دامنه (دامین) چیست؟

از آنجایی که پس از ثبت دامنه، اطلاعات در دیتابیس WHOIS به صورت عمومی اعلام می‌ گردد، این نگرانی برای مالک وجود دارد که اطلاعات شخصی وارد شده برای ثبت دامنه، مورد سوءاستفاده قرار گیرد

یا هرز نگارها (spammer‌) از ایمیل وارد شده در اطلاعات دامنه برای ارسال ایمیل‌های spam به صاحب دامنه استفاده کنند. برای رفع این نگرانی‌ها، سرویس WHOIS privacy ایجاد شده است.

WHOIS Privacy سرویسی است که از سوی برخی از رجیسترهای (registrar‌) دامنه ارایه می‌ شود.

صاحب دامنه با خرید این سرویس، از شرکت ثبت کننده دامنه می‌خواهد که اطلاعات اصلی دامنه را پنهان کرده و اطلاعات واسط را در WHOIS  دامنه نمایش دهد.

این اطلاعات شامل ایمیل، آدرس، شماره تماس و اطلاعات مالک دامنه می‌ باشد، اطلاعات DNS دامنه همچنان نمایش داده خواهد شد

سلام وردپرس

در این حالت زمانی که فردی بخواهد اطلاعات WHOIS دامنه شما را بدست آورد، تنها اطلاعات واسط را مشاهده می‌ کند.

حال اگر فردی بخواهد از طریق اطلاعاتWHOIS دامنه با شما تماس بگیرید ایمیلی به صورت domain.tld@contactprivacy.com به او نمایش داده می‌ شود و ایمیل ارسالی به آن برای ایمیلی که در اطلاعات واقعی دامنه ثبت شده است ارسال می‌ گردد.

هزینه WHOIS Privacy به صورت سالیانه محاسبه می‌ شود.

زمانی که شما این هزینه را پرداخت می‌ نمایید، امکان فعال و غیرفعال کردن این سرویس را به تعداد نامحدود و تا زمان انقضای دامنه در اختیار خواهید داشت. به عنوان مثال در صورتی که شما دامنه را به صورت ۵ ساله ثبت کنید، هزینه WHOIS privacy نیز برای ۵ سال محاسبه می‌ گردد.

در نظر داشته باشید که این سرور برای تمامی پسوندهای دامنه (tld) ارایه نمی شود و تنها برخی از پسوندها امکان ارایه whois privacy را در اختیار کاربران قرار می دهند. به عنوان نمونه دامنه های IR از  whois privacy پشتیبانی نمی کند.