4.5/5

UI و UX در طراحی سایت چیست؟

UI و UX در طراحی سایت چیست؟ UI و UX در طراحی سایت چیست؟ در طراحی سایت دو کلمه UX و UI بسیار استفاده می شود و عنوان شغلی برخی از طراحان وب سایت UX Designer و برخی دیگر UI Designer می باشد. تفاوت این دو در کجاست که در این مقاله سعی دارم تفاوت بین این دو مورد را به طور کامل برای شما شفاف سازی نمایم. به صورت بسیار ساده UI که مخفف User Interface design می باشد بخشی از طرح می باشد که زمانی که کاربر در حال رویت وب سایت می باشد آن را مشاهده می نماید و UX که مخفف User Experience design می باشد به تجربه کاربر از رویت وب سایت گفته می بشود.  

UI چیست؟

کلمه اختصاری UI خلاصه شده‌ی User Interface است خوب همونطور که میدونید UI یا رابط کاربری سمت بصری طراحی وب به حساب میاد یعنی اون چیزی که کاربر میبینه . به طور خلاصه رابط کاربری یا همون Ul شامل همه‌ی المان‌های دیداری می‌شود که موقع کار با یک وبسایت یا نرم‌افزار با آن روبرو می‌شوید. یک رابط کاربری با جلوه‌های تصویری و شیوه‌های مختلف تلاش می‌کند محتوا و ابزار را به کاربر ارائه کند و اون درگیر خودش کنه. UI و UX در طراحی سایت چیست؟

UX چیست ؟

UX یا تجربه کاری ، در طرف دیگه ماجرا قرار داره و اون چیزیه که از بیرون باید روش فکر  انجام بشه . طراحان تجربه کاربر یا در واقع همان UX designerها تمام تلاش خودشون رو میکنند تا بهترین صورت آشنایی برای یک کاربر با محصول و خدمتی را فراهم کنن. این موضوع فرمول یا قاعده خاصی نداره و متناسب با هر مورد خاص راهکار و روش های متعدد و گوناگون و زمانبری موجود است. درواقع یک ( طراح کاربر )تمام مشکلات و نیاز های کاربر از لحاظ کلامی و لغتی و همچنین از لحاظ کاربر پسندی و ظاهر گرافیکی بودن اوت رو بررسی می کنند و سعی میکنن این مشکلات رو رفع کنن تا در نهایت به بهترین تجربه کاربری یا همان best user experience دست پیدا کنن. UI و UX در طراحی سایت چیست؟

UI و UX در طراحی سایت چیست؟

اما در واقع تفاوت UI و UX چیست در چیه؟

درواقع تفاوت خاصی ندارند و اینها تنها چند اصطلاح است که در بین وب مستر ها رایج شده. به زبان ساده UX مشخص میکنه که چی بگیم و UX مشخص میکنه که چطور بگیم. شما وقتی یک صفحه اینترنتی یا برنامه تحت سیستم ایجاد می کنید باید به دو نکته توجه کنید. راحت و آسان بودن کار با برنامه یا وبسایتی که UX design است. زیبایی و کاربر پسند بودن برنامه ای که UI design است. UI مخفف User Interface می باشد که در صنعت نرم افزار به هر چیزی که در صفحه نمایش داده می شود گفته می شود که شامل تصاویر، متن ها، دیاگرام ها، ماژولها، جداول ، ویدئوها و همچنین رنگ ، سایر و مکان آن ها می باشد. UX مخفف User Experience می باشد که بسیار وسیع تر از UI می باشد و به تجربه و احساس کاربر زمانی که از محصول شما استفاده می نمایند گفته می شود. به عنوان مثال زمانی که شما از سایت دارکوب محصولی را سفارش می دهید و آن بسیار سریع تحویل شما می گردد به این معناست که UX خوبی وجود داشته است. در حقیقت کل یک محصول UX می باشد و و هر بخش از آن UI نامیده می شود. UI در حقیقت سیستمی می باشد که انسان از طریق آن با ماشین در ارتباط می باشد و شامل کامپوننت های فیزیکی و نرم افزاری می باشد. UI و UX در طراحی سایت چیست؟
کلام آخر
شما می توانید وب سایتی داشته باشید که که ظاهری بسیار خاص و خیره کننده داشته باشد اما عملکرد بسیار ضعیفی داشته باشد که این را UX بد و UI خوب می نامند و همچنین بلعکس می توانید وب سایتی داشته باشید که ظاهر و حس ضعیفی داشته باشد ولی بسیار مورد پسند کاربر باشد که این مورد را UX خوب و UI بد می نامند. بنابراین برای آنکه طراحی اثر بخشی لازم را داشته باشد UI و UX می بایست در امتداد هم در نظر گرفته شوند و طراحی وب سایت می بایست پس از طراحی قالب طراحی شده را توسط رنج های مختلف کاربران تست نماید. ما بر این عقیده ایم: که بدون دانش در هر دو فیلد، متخصص طراحی بودن ممکن نیست و آنها برای اهداف بزرگتری به هم ترکیب شده اند که این هدف همانا جذب کاربران به محصولات شما و رساندن اطلاعات مورد نظر شما به ایشان می باشد.

نقش رابط کاربری و تجربه کاری در طراحی سایت

زندگی ما به طرز عجیبی با تکنولوژی و ابزار های آن ترکیب شده است نقش عجیب اینترنت را نمی توان نادیده گرفت(شاید این تنها دلیلی است که امروزه حتی بعضی از کسب و کار های بسیار کوچک نیز تمایل به داشتن وبسایت دارند بعضی از سوپر مارکت ها و فروشگاه های کوچک نیز امروزه صاحب وبسایت هستند و می توانید با موبایل خود نیاز روزمره را بدون مراجعه ی حضوری به آنها تهیه کنید!)

وبسایت ها هر روز به تعداد بی شمارشان اضافه می شود و در این میان مسائل مربوط به آنها نیز بیشتر می شود در این مقاله می خواهیم درباره ی موضوعی مهم در طراحی وبسایت بحث کنیم به نام UI و UX در طراحی سایت

ابتدا بهتر است که بگوییم UI چیست؟

و سپس UX چیست؟

و بعد به نقش UI و UX در طراحی سایت بپردازیم.

UI و UX در طراحی سایت؛ UI چیست؟

UI چیست؟

شاید که عبارت UI را در بسیاری از وبسایت ها و نوشته ها دیده باشید رابط کاربری یا UI(User Interface) یعنی قسمتی از وبسایت شما که کاربر آن را می بیند، یعنی قسمتی از وبسایت که وظیفه ارتباط با کاربر دارد در واقع به زبان ساده تر گرافیک وبسایت، ظاهر آن، چیزی که به کاربر نمایش داده می شود مثل دکمه ها در یک وبسایت، فرم ها، رنگ ها، متن ها، قلم ها، عکس ها و … بخش هایی از UI هستند و حتما نیازی نیست به گفتن اینکه UI تا چه اندازه مهم است!

اولین چیزی که می تواند نظر کاربران را به خود جلب کند همین UI است اگر شما این مورد را جدی نگیرید مسلما کاربران شما تصور می کند که با محصولات یا شرکت خوبی طرف نیستند چون یکی از ویژگی های یک کسب و کار خوب توجه به تمام نکات است تا رسیدن به کیفیتی استاندارد خود شما آیا حاظرید به بازدید وبسایتی بپردازید که رنگ بندی آن شما را اذیت می کند؟

یا همه چیز در آن آشفته بنظر می رسد؟

یا اجزای وبسایت با هم هماهنگ نباشد و همه چیز شلخته بنظر بیاید این می تواند اعتماد شما را به عنوان یک برند خوب به خود جلب کند؟

اگر می خواهید وبسایت خوبی داشته باشید یکی از اولین قدم ها توجه به UI آن است این بود تعریف مختصری از UI چیست؟

در ادامه با ما همراه باشید

جهت تعریف UX چیست؟

نمونه ای از طراحی یک UI خوب

UI و UX در طراحی سایت؛ UX چیست؟

اگر بخواهیم درست قضاوت کنیم UX مهم تر از UI است در بالا UI را تعریف کردیم

اما در اینجا نوبت می رسد به تعریف UX، UX چیست؟

نقش UX در طراحی سایت چیست؟

چیزی که مهم تر از ظاهر وبسایت شما است در واقع تجربه ی کاربری است(مخفف:UX  User Experince)

به زبان خیلی ساده تجربه ای که کاربر از وبسایت شما کسب می کند را UX می گویند اگر UI شکل اجزای وبسایت مثل دکمه ها را تعیین می کرد UX نحوه ی کار آنها را تعیین می کند مثل اینکه یک وبسایت بیهوده وقت شما را نگیرد، وبسایت از حریم شخصی شما و اطلاعات پرداختتان حفاظت کند، شامل قسمت ها اضافی نباشد، کاربر بتواند در سریعترین و بهترین روش نوع خدمتی که می خواهد را دریافت کند آیا شما می توانید تحمل کنید که یک وبسایت برای کاری کوچک چندین دقیقه وقت بخواهد؟

آیا عصبی نمی شوید اگر بدانید تمام وقتی که صرف انجام کاری در یک وبسایت کردید را باید دوباره انجام دهید؟

آیا وبسایتی را دوست دارید که در موبایل قابل مشاهده نیست؟

(در واقع برخی وبسایت ها فقط مناسب صفحه نمایش ها بزرگ هستند)

اینها نمونه های کوچکی از یک UX بد در طراحی سایت است اگر شما بخواهید محصولی را از یک وبسایت بخرید مسلما دوست دارید اینکار سریع انجام شود، امکان پیگیری باشد، امنیت اطلاعات کارت اعتباری شما تامین شود، عملیات خرید پیچید و غیر قابل فهم نباشد و …

اگر وبسایت خوب می خواهید UX در طراحی سایت را بسیار جدی بگیرید حتی بیشتر از UI در طراحی سایت.

UI و UX در طراحی سایت

می رسیم به مبحث UI و UX

در طراحی سایت در اینجا ابزار های جالبی معرفی می شود جهت طراحی UI و UX در طراحی سایت:

1_ ادوبی XD

اولین ابزار UI و UX در طراحی سایت نرم افزار شرکت ادوبی یعنی ادوبی XD است

که برای تمام طراحان گرافیک کسانی که شغل طراحی UI را دارند شناخته شده است ادوبی ایکس دی یک نرم افزار طراحی UI و UX است که تنها با یک کلیک می توانید نمونه ی اولیه ی خود را بسازید

(نمونه ی اولیه یا پروتایپ تعاملی است یعنی شما می توانید کاربرد نرم افزار یا سایت خود را مشاهده کنید در ادوبی ایکس دی)

در هر دو سیستم عامل مک و ویندوز می توانید از این نرم افزار فوق العاده استفاده کنید با ادوبی XD می توانید پروتایپ های خود را برای گرفتن فیدبک به اشتراک بگذارید، از افکت های متنوع آن استفاده کنید و از طرح های آماده ی موجود در اینترنت تحت عنوان کیت استفاده کنید

و در کمترین زمان یک ظاهر شیک برای وبسایت خود بسازید.

محیط نرم افزار ادوبی XD

2_ User testing

دومین ابزار UI و UX در طراحی سایت وبسایت User testing می باشد

اگر می خواهید وضع تجربه ی کاربری وبسایت خود را بهبود ببخشید حتما باید کاربران واقعی آن را تست کنند و شما نتیجه ی این تست را ببینید که آیا راضی بودند یا خیر؟

این وبسایت فوق العاده قدرتمند وظیفه اش ارزیابی رفتار کاربران در برابر وبسایت شماست

این وبسایت حتی شما را قادر می سازد که رفتار کاربران را در وبسایت خود ضبط کنید و به تمام اشکالات وبسایت خود پی ببرید از شرکت های بزرگی که از این وبسایت جهت تست محصولات خود استفاده می کنند می توان به ادوبی و فیسبوک اشاره کرد.

3_ In vision

سومین ابزار فوق العاده UI و UX در طراحی سایت و اپلکیشن، وبسایت In vision می باشد

جالب است بدانید شرکت های نظیر آمازون، ای بی ام و نتفلیکس از این پلتفرم استفاده می کنند

به راحتی نمونه ی اولیه اپلکیشن یا وبسایت خود را بسازید آن را سفارشی کنید پروتایپ یا نمونه ی های اولیه را تعاملی کنید

(اشکالات UX را می توانید برطرف کنید همچنین از تجربه کاربری واقعی وبسایت خود آگاه می شوید)

همچنین با این ابزار از کاربران فیدبک بگیرید پروژه را سریع به جلو ببرید و با کاربران ارتباط داشته باشید امکان کار تیمی در این ویژن وجود دارد و می توانید همراه دیگر همکارانتان بر روی UI و UX عالی کار کنید.

برخی از ویژگی های in vision را در عکس می بینید

4_ Mockplus

چهارمین ابزار UI و UX در طراحی سایت نرم افزار Mockplus است

که به شما امکان ساخت نمونه های اولیه ی فوق العاده را می دهد ساخت طرح اولیه در این وبسایت بی نهایت ساده است

تنها کاری که لازم است برای ساخت نمونه ی اولیه انجام دهید عملیات کشیدن و رها کردن موس است در این نرم افزار نزدیک به 3000 آیکون و صد ها اجزای وبسایت از پیش طراحی شده وجود دارد که باعث صرفه جویی زمان شما می شود از دیگر امکانات این نرم افزار امکان کار تیمی بر روی یک پروژه است

و همچنین دیدن نظرات مردم درباره ی طرح شما.

5_ Marvel

پنجمین ابزار UI و UX در طراحی سایت وبسایت Marvel است

در این پلتفرم شما می توانید که طرح های خود را بهبود ببخشید و نظر دیگران را درباره ی اشکلات یا نقاط قوت آنها جویا شوید

حتی با کمک مارول می توانید تیمی کار خود را برروی پروژه ی مورد نظر شروع کنید مارول به شما این قدرت را می دهد که به ایده های خود زندگی ببخشید و هر چیزی که در ذهن دارید را مانند یک طراح به پیاده سازی کنید

یکی از نکته های جالب این پلتفرم این است که اگر از نرم افزار فتوشاپ استفاده می کنید می توانید فایل های با پسوند فتوشاپ را به راحتی اینجا آپلود کنید و کارتان بر روی این وبسایت ادامه دهید(طراحی را بهبود ببخشید).

نمایی از قابلیت های مارول

UI و UX در طراحی سایت؛ منبع الهام

گاهی اوقات شما می خواهید که یک قالب وبسایت خوب که اصول UI و UX را در خود دارد دانلود کنید

و زحمت طراحی آن را به خود ندهید با این کار هم در وقت شما صرفه جویی می شود هم با ابزار هایی که در بالا معرفی کردیم می توانید وبسایت را سفارشی کنید و مواردی را که دوست ندارید را بردارید یا چیزهای جدید به آن اضافه کنید

و همچین می توانید از طراحی های موجود در این وبسایت ها الهام بگیرید هنگام بازدید از قالب ها ممکن است که ایده های بکر و زیبایی به ذهن شما هجوم بیاورد

یکی از بهترین وبسایت جهت دانلود قالب آماده ی وبسایت Colorlib.com است

این وبسایت پر از طرح ها گوناگون است چه برای پلتفرم وردپرس و چه برای Html, Css دسته بندی های گوناگونی دارد وبسایت و بیشتر قالب ها رایگان است با بررسی و تست قالب ها می توانید هم ایده بگیرید و هم اگر خواستید آنها را دانلود کنید

از وبسایت ها بسیار خوب کمک کننده UI و UX در طراحی سایت است

نمونه های ایرانی Colorlib را نیز می توانید امتحان کنید

بعضی از وبسایت های دانلود قالب ایرانی از نمونه های خارجی بسیار بهتر هستند.

 

 

این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید